Budowa, naprawa lub remont dachu? Tylko z pomocą fachowca, czyli profesjonalnego dekarza!

Pamiętajmy, że naprawa, budowa oraz remont dachu to prace, za które powinni być odpowiedzialni jedynie wyspecjalizowani dekarze. Niestety odnalezienie takich fachowców, wcale nie jest takie łatwe. Wymienić można całą listę kwestii, które są bardzo istotne podczas poszukiwania specjalisty. Podążając za dobrymi wskazówkami, zadanie to okaże się o wiele łatwiejsze.

Po pierwsze, należy zdawać sobie sprawę z tego, że zarówno wiedza, jak i kwalifikacje to ważne elementy, które mogą warunkować nawet to, czy dach będzie dobrze wykonany i stanie się konstrukcją pewną, a przede wszystkim trwałą. Remont dachów nie należy do łatwych zadań, a niedoświadczony dekarz może być źródłem wielu problemów, a dodatkowo czasami będzie droższy, niż profesjonalista. Co więcej, naprawianie błędów w konstrukcji, często okazuje się kosztowniejsze, niżeli wykonanie dachu od podstaw przez ekipę fachowców, a już nie wspominając o naszych nerwach i utracie czasu. Jeśli tylko weźmiemy to pod uwagę, szybko zorientujemy się, że zatrudnienie profesjonalnego dekarza to jedyne słuszne rozwiązanie.

Dekarza należy wcześniej sprawdzić…

Podczas poszukiwania specjalistów z różnych dziedzin budownictwa, także dekarze również, powinniśmy wcześniej zorientować się wśród naszych bliskich i znajomych, mających ostatnio do czynienia z budową domu. Ich opinie i recenzje będą dla nas bardzo pomocne, dlatego zapytajmy o współpracę z dekarzem, a także czy efekty były satysfakcjonujące.

Najlepiej, kiedy to my sami będziemy mogli obejrzeć wykonany lub naprawiony dach. Pamiętajmy, że dekarze zwykle specjalizują się w wykonywaniu konkretnych typów pokryć, stąd weźmy pod uwagę to, czy polecani nam fachowcy, zajmowali się już podobnymi realizacjami. Jeśli chodzi o popularne pokrycia dachowe, które wykonuje się często – nie powinno być problemu. Utrudnienia pojawią się jednak wtedy, kiedy konieczne stanie się wykonanie rzadko spotykanego pokrycia o oryginalnym stylu. Potrzebny jest wówczas specjalista, który ma już odpowiednie doświadczenie w zakresie wykonywania podobnych prac. Sporo dowiemy się z Internetu, jednak wszelkie zamieszczanie tam informacje, powinny być traktowane przez nas z odpowiednim dystansem, a już na pewno anonimowe wpisy na forach branżowych.

Pomocna okaże się np. lista rekomendowanych dekarzy przez producentów pokryć dachowych. Są to fachowcy, którzy zdobyli certyfikaty, oraz świadectwa ukończenia szkoleń. Oznacza to zatem, że mają oni wiedzę o nowoczesnych technologiach i materiałach.

Postarajmy się o umowę z dekarzem

Kiedy postawimy na konkretnych dekarzy, dopilnujmy tego, aby została spisana specjalna umowa. Jeśli jednak pojawią się jakieś opory ze strony firmy, może to jedynie świadczył o braku profesjonalizmu, a to już powinno poważnie wzbudzić nasze wątpliwości. Umowa będzie dla nas gwarancją, że prace mogą zakończyć się w ustalonym wcześniej terminie, ale też, że nie będą one się dłużyć. Najlepiej, jeśli w umowie zawartych jest jak najwięcej szczegółów, a te mogą dotyczyć zarówno harmonogramu prac, jak i kosztów i możliwości kar, kiedy terminy nie zostaną dotrzymane. Dobrzy dekarza, dają gwarancję na swoją pracę. Jeżeli dokonamy odpowiedniego wyboru, kary na pewno nie będą musiały być egzekwowane, jednak należy być zabezpieczonym na każdą ewentualność.

Dekarz służy pomocą nie tylko na dachu?

Oczywiste jest to że najlepszy dekarz fachowo zajmie się wszelkimi pracami na wysokościach. Oprócz tego, powinni też nam chętnie udzielić rady związanej z wyborem najlepszego rodzaju pokryć, kupna różnego typu akcesoriów, a także wszelkich innych materiałów, które mogą okazać się przydatne. Ich ogromna wiedza i doświadczenie będzie bardzo cenne, np. w wypadku dość nieoczywistych wizji architektów, a te bywają niekiedy rozbieżne ze sztuką dekarską. Konieczne wówczas mogą okazać się pewne modyfikacje, a także poprawki, aby wszystko było wykonane tak, jak należy.