Czy przedszkole to dobry pomysł? Sprawdź, jaki wpływ na dziecko ma edukacja przedszkolna!

Rodzice często nie są w pełni przekonani co do tego, że przedszkole to dobre wyjście, jeżeli chodzi o ich pociechy. Zdaniem specjalistów, liczba zalet takiego rozwiązania jest jednak przeogromna i ma to wyjątkowo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Bezstresowe szkolenie wielu umiejętności, czy też nauka samodzielności, to tylko część. Dodatkowo, przedszkole doskonale wzmaga emocjonalny rozwój malucha, a także pomaga zrozumieć i poznać świat.

Liczne badania i analizy utwierdziły tylko psychologów w tym, iż przedszkole to świetnie przystosowane środowisko naturalne dla dzieci. Wspiera ono odkrywanie świata, nabywanie umiejętności, a także rozwój emocjonalny.

Dla odnalezienie odpowiedniej placówki, przyda się nam chociażby wyszukiwarka internetowa. Wpiszmy zatem typ placówki oraz lokalizację, np. integracyjne przedszkola Wilanów. Otrzymane wyniki, podsuną nam sporą ilość atrakcyjnych ofert z interesującego nas zakresu.

Dziecko w przedszkolu rozwija się szybciej?

Jeżeli zaufamy badaniom, możemy stwierdzić, że dziecko, które osiągnęło trzeci rok życia, jest już wystarczająco dorosłe, aby zapisać je do placówki przedszkolnej. Tam inaczej niż w domu, opiekunowie nie będą wyręczać malucha od wszelkich czynności. Rodzice robią to po prostu z troski i miłości, a także chcą jednocześnie uniknąć bałaganu. Co więcej, nieco niedoceniamy możliwości swoich pociech. Ekspercie dostrzegają wyraźnie różnice między dziećmi, które mają za sobą przedszkole, a tymi, które od razu idą do szkoły. Te pierwsze, są zwykle bardziej zaawansowane, jeżeli chodzi o rozwój, a różnica może opiewać nawet na dwa lata.

Z całym przekonaniem można uznać, że zapisanie dziecka do dobrego przedszkola to pierwszy i bardzo duży krok w stronę jego samodzielności. Nie każdy maluch może być jednak przyjęty. Na pewno nie można już korzystać z pieluch, a wymagać będzie się też pewnych umiejętności, jak np. samodzielnego spożywania posiłków, czy też ubierania się. W przedszkolu dziecko nauczy się jeszcze więcej! Motywację dla niego stanie się sama obecność rówieśników, gdyż Ci także będą przyswajać sobie nowe czynności.

Zacieśnianie więzi miedzy przedszkolakami

Zarówno publiczne, jak i prywatne przedszkola, nazywane są kuźniami przyszłych obywateli. W towarzystwie równolatków, maluch uczy się współpracować i przebywać w grupie. Pozwala to na wyuczenie w sobie naturalnej tolerancji, współżycia z rówieśnikami, ale i partnerstwa.

Zajęcia przedszkolne są nakierowane na to, aby przygotować dziecko do pełnienia roli ucznia, co czeka je w przyszłości. Zakłada to podjecie prób czytania, pisania, czy też wykonywania ćwiczeń na koncentrację. Dobrze wyważony program edukacyjny sprawi, że maluch zdobędzie w przedszkolu doświadczenia, a wszystko z sprawą zróżnicowanym i ciekawym zabawom. Pociągnie to również za sobą rozwój sprawności, manualnych umiejętności, liczenia,  czy też czytania. W przedszkolu, dziecko poznaje się z otoczeniem, kształtuje swoje odczucia zmysłowe oraz buduje system wartości. Zdobyte w grupie doświadczenie sprawia też, że edukacja społeczna zaczyn być bardziej efektywna.

Przedszkole i szkolenie umiejętności bez żadnej presji

Przedszkole to nie jest jeszcze szkoła, dlatego na tym etapie, możliwe jest jeszcze wyrównywanie poziomu, doświadczeń, ale i umiejętności. Co więcej, wszystko to bez udziału stresu, ponieważ nie zakłada się tu wykorzystania systemu oceniania, ani też porównywania innych ze sobą. Same dzieci nie są jeszcze w stanie samodzielnie określać swoich możliwość. W związku z tym, specjaliści polecają, aby dla swoich pociech wybierać najlepsze przedszkola. Placówki te mają posiadać istotne edukacyjne cechy, a jednocześnie stać się drugimi domami, gdzie maluch może bawić się i rozwijać.