Endometrioza – czyli to walka z wiatrakami ?

Jedną z najbardziej popularnych chorób kobiecych jest w ostatnim czasie endometrioza. Choroba należąca do tych nieuleczalnych, których ryzyko nawracania jest bardzo wysokie. Nie ma na nią leku, a metody kuracji leczą jedynie skutki a nie przyczyny. Od jakiegoś czasu powstają również różne centra medyczne, gdzie prowadzone są badania dotyczące łagodzenia bólu w endometriozie. Niestety nie ma jeszcze wynalezionej skutecznej metody ani leku mogącego pomóc kobietom w walce z tym niewidzialnym wrogiem.  

Objawy endometriozy.  

Endometrioza głównie kojarzona jest z bólem. Ujawniają się one głównie w obrębie narządów rodnych. Ich wachlarz jest dość szeroki jednak kobiety najczęściej skarżą się na: towarzyszący ból podczas współżycia płciowego, przewlekłe bóle w obrębie macicy, silne bóle owulacyjne, przewlekłe zmęczenie, krwawienia poza miesiączką oraz obfite krwawienia miesiączkowe, a w przypadkach zaawansowanych krwiomocz. Nasilenie bólu niekoniecznie musi świadczyć o nasileniu choroby. Często jest też tak, że choroba objawia się bólem w obrębie lędźwi, a nawet ud. Istnieje również grupa kobiet, które przechodzą endometriozę bezobjawowo, w takich przypadkach jest ona wykrywana przypadkowo. Nie oznacza to jednak, że nie powoduje ona żadnych konsekwencji negatywnych dla zdrowia kobiety. Badania nad endometriozą prowadzi dobry ginekolog kraków

Endometrioza a niepłodność.  

Endometrioza jest postrachem kobiet starających się o dziecko. Wiele przypadków potwierdza, że endometrioza potrafi stanowić dużą przeszkodę w zajściu w ciążę. Nie wszystkie jednak przypadki są skreślone. Wiele kobiet cierpiących na endometriozę posiada potomstwo, a ciąża przebiega bez większych komplikacji. Największym ryzykiem obarczone są kobiety, u których endometrioza opanowała obszar jajników i jajowodów. Zrosty jakie pojawiają się w tym obrębie zamykają drogę jajnika do jajowodu i możliwość zagnieżdżenia się w macicy. W związku z tym dobry ginekolog z Krakowa zaleca pacjentkom by te podjęły starania o dziecko jak najszybciej. Zrosty mogą się pojawiać w coraz większej liczbie co będzie powodowało coraz mniejsze szanse na zapłodnienie. Objawy endometriozy wyciszają się po okresie ciąży i całkowicie zanikają po okresie przekwitania.  

Powikłania w endometriozie 

Poza odczuciami bólowymi najczęstszym powikłaniem endometriozy jest właśnie niepłodność. Powstałe w przebiegu choroby zrosty są konsekwencją stanów zapalnych oraz zmian w okolicy ognisk endometriozy. Poza zrostami powodem niepłodności jest zaburzona produkcja hormonów przez jajniki. Mogą występować również nieprawidłowe reakcje immunologiczne, dotyczące błony śluzowej jam macicy, co przeszkadza w zagnieżdżeniu się zarodka Przez to również dochodzi o wiele częściej do poronień. Grupa tych kobiet sięga nawet 40% w stosunku do całej populacji kobiet, u których występują poronienia. Poza ryzykiem poronienia, które możliwe jest w pierwszym trymestrze, to występuje również ryzyko przedwczesnego porodu lub silnego krwotoku poporodowego. W trakcie ciąży objawy endometriozy łagodnieją, jednak zaraz po porodzie jest duża szansa, że wrócą nasilone.