Jak chronić pszenicę przed patogenami? 

Dla najlepszego zabezpieczenia plonów często stosuje się zabiegi chroniące rośliny przed szkodnikami. Jednym z nich jest zabieg T2 w pszenicy. Jest to drugi zabieg fungicydowy, którego zadaniem jest ochrona liści podflagowych oraz flaogwych  na wypadek grzybów. W przypadku kłosa stosowane są substancje dotyczące tylko i wyłącznie tej części zboża. W ostatnim czasie powstały jednak zabiegi łączące łodygę oraz Kłos. 

Grzyby, które atakują rośliny pojawiają się nie tylko na liściach, ale także ich obumarłych częściach. Największymi szkodnikami, wśród upraw rolnych, jest mączniak prawdziwy zbóż i traw oraz rdza brunatna. Właśnie zaczynają atak rośliny obumarłych części. 

Kiedy stosuje się zabieg T2 w pszenicy? 

Najlepszą porą do zastosowania zabiegów T2 jest moment pojawienia się pierwszych liści flagowych pszenicy. Muszą one być jeszcze nierozwinięte. Rozwijanie się liści flagowych jest związane z pęknięciem kłosa. Coraz częściej spotykamy się z przypadkami chorób wśród roślin rolniczych, dlatego też bardzo istotna jest ochrona liści podflagowych i flagowych. Niezastosowanie tego rodzaju zabiegów może przynieść duże straty w plonach. 

Inne choroby jakie mogą zaatakować zboża to: septorioza paskowana liści, mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza żółta a także brunatna plamistość liści czyli DTR.  

Jakie substancje służą do ochrony liście? 

Zanim przejdziemy do zabiegów ochronnych warto zorientować się z jakimi rodzajami patogenów mamy do czynienia. W tym celu należy przeprowadzić lustrację łanu. Chcąc uzyskać jak najlepsze efekty zabiegiem T2 w pszenicy, należy użyć do zabiegu mieszaniny gotowych produktów, które składają się z przynajmniej dwóch lub nawet trzech substancji aktywnych. Substancje te muszą pochodzić z grupy triazoli, strobiluryn, a także z grupy karboksyamidy SDHI.   

Kiedy przeprowadza się zabiegi “na kłos”? 

Popularny zabieg “na kłos” przeprowadza się głównie dla ochrony kłosa. Jego celem jest zabezpieczenie ziarna przed zarażeniem patogenami. Zastosowanie fungicydu w tym czasie nie ma znaczenia dla prawidłowego rozwoju ziaren w kłosie. W przeciwieństwie do tego prawidłowo przeprowadzona ochrona daje znaczny wzrost masy. Im dłuższy czas utrzymania kłosa tym lepszej jakości ziarno. Ochronę kłosa wykonuje się, już od początkowej fazy ogłoszenia aż do momentu ona go zakwitnięcia. Oczywiście w tym okresie pojawia się dużo różnych chorób. Między innymi są to: fuzarioza kłosów, septorioza plew, rdza żółta, brunatna plamistość liści a także czerń kłosa. Żeby ziarno było zdrowe i pełnowartościowa powinno dbać się równie mocno o ochrona kłosa jak o ochronę liści. Podobnie jak do zabiegów na liściach w przypadku kłosów stosuje się również substancje z grupy triazoli oraz strobiluryny. 

Zdrowe zboże od liścia po kłos

Wybór odpowiedniego fungicydu może być fundamentem skutecznej i długoterminowej ochrony liści zbóż oraz ich kłosów przed chorobami. Najczęściej wybieranymi preparatami są Solei 274 EC. Produkuje go firma Sumi Agro. Preparat ten opiera się o dwie różne substancje pochodzące z grupy triazoli.  To bromukonazol oraz tebukonazol. Substancje te charakteryzują się działaniem zapobiegawczym, ale także wykazują właściwości interwencyjnym. Bromukonazol szybko wnika w głąb zboża dzięki, czemu czas ochrony rośliny znacznie się wydłuża. Warto wspomnieć, że do tej pory nie była ona wykorzystywana zbyt często co zmniejsza ryzyko, że patogeny będą na nią odporne. Inaczej działa tebukonazol. Bardzo szybko przenika w roślinie pomimo nawet wysokich temperatur. Obie te substancje stanowią właściwą synergię w przypadku prawidłowej ochrony liścia oraz kłosa danej rośliny.