Renowacja rur – jakie wyróżniamy elementy kanalizacji, jak mogą się uszkodzić?

Czasem naprawa rur może być konieczna, można jednak uniknąć renowacji kanalizacji w całości. Dowiedz się, jakie elementy posiadać musi każda instalacja kanalizacyjna, oraz w jaki sposób mogę one ulec uszkodzeniu. Czasem można tego uniknąć, szczególnie przez dbanie o kanalizację w odpowiedni sposób. Poznaj elementy kanalizacji, aby móc rozpoznać problem w momencie, w którym można jeszcze uratować instalację niskim kosztem, czasem nawet bez pomocy profesjonalnego hydraulika.

Piony kanalizacyjne

Piony kanalizacyjne to jeden z najważniejszych elementów instalacji kanalizacyjnej. Jest to główny przewód, do którego doprowadzony są wszystkie pomniejsze przewody. Każde urządzenie sanitarne w domu, zmywarka, pralka, toaleta czy zlew. Ostatecznie każde z tych urządzeń jest podłączone do przewodów kanalizacyjnych, które z kolei są poprowadzone tak, aby doprowadzić ścieki do pionów kanalizacyjnych. Renowacja rur w odpowiednim czasie może zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ najdroższa byłaby właśnie naprawa pionów, które szybciej ulegają uszkodzeniom, gdy prowadzące do nich przewody nie funkcjonują w pełni tak jak powinny. Piony kanalizacyjne wyróżniają się tym, że nie mogą one się w żadnym momencie ani zmniejszać, ani rozszerzać, muszą one zachowywać stałą średnicę. W przypadku budynków mieszkalnych takich jak bloki, piony kanalizacyjne muszą być znacznie szersze, niż w przypadku tradycyjnego domu jednorodzinnego. Pion kanalizacyjny wychodzi również nad dach, aby w pewnym sensie się wentylować, co w połączeniu z syfonami pozwoli całkowicie zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi zapachami, oraz co ważniejsze, gazami wydobywającymi się z kanalizacji, które są tak naprawdę sporym zagrożeniem dla zdrowia. Wyjątkiem są piony indywidualne, co oznacza, że od każdego mieszkania poprowadzony jest osobny pion kanalizacyjny. Takie rozwiązanie pozwala na zastosowanie standardowej średnicy, która wynosi około 10 cm. Pion kanalizacyjny obowiązkowo musi posiadać specjalny element, który pozwala go wyczyścić w przypadku zatkania – taka część nazywana jest rewizją. 

Przykanalik

Przykanalik to jedyny przewód kanalizacyjny znajdujący się na zewnątrz, poza budynkiem. Jego zadaniem jest bezpieczne przeprowadzenie ścieków od budynku mieszkalnego do znajdującego się nieopodal zbiornika na szambo, lub po prostu do przewodu kanalizacji miejskiej, która odprowadza ścieki oczyszczone ścieki do rzek w przypadku kanalizacji rozdzielnej, lub wszystkie rodzaje ścieków prosto do oczyszczalni, w przypadku kanalizacji ogólnospławnej. Przykanalik nie należy do właściciela nieruchomości, tylko do zewnętrznej firmy zajmującej się odbiorem ścieków, lub/i późniejszym ich oczyszczaniem. Przepisy jasno regulują możliwości w zakresie instalacji przykanalików. Jego średnica minimalna musi wynosić przynajmniej 15 cm, musi więc być większy od przeciętnego pionu kanalizacyjnego.