Twoja ulubiona marka samochodów to Skoda? Wynajem długoterminowy pozwoli Ci korzystać z każdego auta!

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami, jednak najbardziej bolesne bywają dla nas duże wydatki, które są niestety nieuniknione. Te pojawią się na pewno, kiedy będziemy potrzebować rozbudowy swojej floty samochodów. Kupno nowego samochodu za gotówkę to przywilej, z którego z uwagi na ograniczony budżet nie może skorzystać każdy przedsiębiorca. Brak zdolności kredytowej, wcale nie ułatwia tego zadania. Sięgając jednak po pewne alternatywy, uda się nam obejść opisywane trudności.

Tak naprawdę, nie ma znaczenia czy interesuje nas BMW czy Skoda wynajem długoterminowy jest szansą na pozyskanie niemal każdego modelu samochodu. Własna firma jest dużym zobowiązaniem dla przedsiębiorcy, a flota samochodowa to jeden z ważniejszych elementów tej skomplikowanej układanki, której celem jest przynoszenie zysków. Auta to nie tylko możliwość przewozu towarów i dojeżdżania bezpośrednio do klientów, ale też szansa na prestiżowe wyjazdy biznesowe, delegacje i wiele, wiele innych.

Jak to wszystko działa, czyli zasady wynajmu długoterminowego…

Na ogół, funkcjonowanie długoterminowego najmu aut nie jest zbytnio skomplikowane. Klient opłaca firmie wynajmującej comiesięczny czynsz, a w zamian otrzymuje swobodny dostęp do wybranego modelu samochodu. Wysokość opłat jest ściśle związana z wybranym przez nas pojazdem, a także długością obowiązywania umowy. Ta najczęściej zawierana jest na 24 miesiące, jednak istnieją również inne warianty.

Koniec obowiązywania kontraktu to moment, kiedy musimy oddać samochód do wypożyczalni oraz możliwość wymiany pojazdu na zupełnie inny, nowy model. Istnieje także szansa na wykupienie dotychczas używanego auta, jednak z uwagi na wygórowane koszty kupna, bardzo rzadko klienci decydują się na to rozwiązanie.

Kto może, a kto powinien skorzystać z długoterminowego najmu aut?

Oczywiście większość klientów, którzy decydują się na długoterminowy wynajem samochodów stanowią przedsiębiorcy, gdyż to dla nich ta opcja przynosi najwięcej korzyści. Nie jest jednak powiedziane, że skorzystać nie mogą także klienci indywidualni, a właśnie oni również zaczynają się rozglądać za alternatywnymi metodami pozyskiwania pojazdów. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że decydując się na konkretny model auta w leasingu, spotkamy się z wyższymi kosztami, niżeli będzie to w wypadku wynajmu długoterminowego.

Wynajem długoterminowy – największe zalety i wady

Przedsiębiorcy bardzo chętnie sięgają po tę opcję szczególnie z uwagi na fakt, że czekają na nich spore korzyści podatkowe. Otóż, sporą część kosztów związanych z wynajmem można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo, klient otrzymuje gwarancje bardzo rozbudowanego pakietu serwisowego i ubezpieczeniowego. Likwidacja szkód, przeglądy okresowe, wymiana opon oraz części eksploatacyjnych to bowiem działania, którymi zajmuje się firma finansująca, a przedsiębiorca oszczędza tym samym sporo cennego czasu na działania zorientowane na swoją działalność.

Oprócz wielu korzyści, długoterminowy wynajem pojazdów posiada też pewną wadę, jednak nie dotyczy ona każdego klienta. Podczas podpisywania umowy, jesteśmy proszeni o określenie przewidywanego przebiegu samochodu w czasie jego użytkowania. W związku z tym, przekroczenie tego limitu o choćby jeden kilometr, będzie już skutkować naliczeniem dodatkowych opłat. To, jak wysokie one będą, zależy przede wszystkim jak określa to dana firma finansująca. Jeżeli jednak planujemy poruszać się jedynie po mieście limit 20, a nawet 10 tysięcy kilometrów, nie powinien stanowić dla większego problemu. W wypadku, kiedy planujemy pokonywać o wiele dłuższe trasy, warto rozejrzeć się za wypożyczalnią, która nie ogranicza klienta tzw. kilometrówką, lub poszukać innej opcji finansowania, która będzie w tym wypadku bardziej opłacalna.